fbpx

StromčekDomček.sk

Bojnice

Mesto Bojnice

Bojnický zámok

Bojnice patria zaslúžene k najnavštevovanejším miestam na Slovensku, každoročne sem prichádzajú návštevníci nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta. A to nielen pre jeho ich históriu, ale hlavne pre nádherné romantické prostredie a architektúru.

Bojnický zámok

Už z veľkej diaľky je možné pozorovať jednoznačne Bojnický zámok, ktorý patrí k 25 najkrajším európskym hradom a zámkom. Je postavený v travertínovej skale nad mestom Bojnice, pôvodne bol hradom dreveným a vyvinul sa zo staršieho hradiska. Jeho dlhá história sa začala na začiatku 12. storočia, postupne bol prebudovaný z kameňa v nasledujúcom storočí. Pôvodne renesančný a gotický základ je dotvorený romantickým slohom, ktorý si najlepšie všimnete najmä na obytnej veži bojnického zámku. Aj preto sa o ňom hovorí ako o najromantickejšom zámku v strednej Európe.

 

V bojnickom zámku sa nachádza Múzeum Bojnice, ktoré je okrem historických exponátov známe aj svojimi netradičnými aktivitami počas celého roka. Najznámejšou je nepochybne Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý sa koná každý rok na prelome apríla a mája, no za zmienku určite stoja aj Valentínsky víkend, Veľkonočné prechádzky zámkom, Rozprávkový zámok, Rytierske dni a mnohé iné.

 

Okolie zámku dotvára dokonalý vzhľad, ktorý ponúka skvelú možnosť pre romantické výlety. Priľahlí park je lemovaný zaujímavými a vzácnymi stromami, určite najznámejšou je 700-ročná Lipa kráľa Mateja, ktorú mal podľa povesti zasadiť Matúš Čák Trenčiansky.

ZOO Bojnice

Hneď vedľa zámku sa nachádza najnavštevovanejšia a najstaršia zoologická záhrada na Slovensku, ktorá vystavuje živé exponáty, chová ohrozené druhy zvierat, prevádzkuje rehabilitačnú stanicu pre zranené vzácne živočíchy z prírody a v neposlednom rade poskytuje návštevníkom skvelý relax a oddych.

 

Ako jediná  zoologická záhrada na Slovensku chová africké slony, no úžasné sú aj expozície opíc, leoparda, plazov, papagájov a mnoho iných. Dokopy tu môžete nájsť najväčšiu kolekciu zo všetkých slovenských zoologických záhrad, ktorú tvorí viac ako 430 druhoch s celkovým počtom viac ako 3500 exemplárov z celého sveta.

 

ZOO Bojnice je skvelá aj pre výlety s deťmi, okrem toho že sa zoznámia s úžasnými zvieratkami, majú možnosť sa pohrať aj na detskom ihricku, či vychutnať si pohľad z vyhliadky, na ktorej si nezabudnite urobiť fotografiu s Bojnickým zámkom v pozadí, vďaka ktorej budete na Bojnice spomínať roky.

Kúpele Bojnice

Ďaľším tipom na atrakciu v Bojniciach sú určite aj bojnické kúpele, ktoré svojou polohou, klímou a zložením termálnych vôd vytvárajú ideálne podmienky pre liečebné procesy, regeneráciu a oddych svojich hostí. Kúpele sa nachádzajú v príjemnom a pokojnom prostredí, z troch strán sú chránené pohoriami s bohatými listnatými a ihličnatými lesmi, ktoré vytvárajú skvelé miesto pre prechádzky a psychohygienu.

 

Základom liečebných procedúr je prírodná, liečivá, hydrogén-uhličitanovo-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická akratoterma s teplotou od 28 – 52 ºC, ktorá zlepšuje látkovú výmenu, funkčnosť tkanív, ich zásobovanie kyslíkom a tým celkový stav organizmu.

 

Po širokej palete procedúr si môžete aktívne oddýchnuť v posiľňovni či v bazéne, alebo posedieť v útulných kaviarničkách, či pri jazierkach s kvitnúcim lénom.

Vyhliadka Bojnice

vyhliadka bojnice

Jednou z posledných atrakcií, ktoré vznikli v Bojniciach je vyhliadková veža týčiaca sa v pohorí nad mestom. Jej nevšedný tvar má pripomínať let čajky, preto jej názov znie Čajka v oblakoch. Táto vyhliadka dosahuje výšku až 30 metrov, takže ponúka skvelý pohľad na celé okolie. Impozantný pohľad z tejto vyhliadky je najmä počas Silvestra, kde si vychutnáte ohňostroje nielen v Bojniciach, ale aj v Prievidzi a priľahlých dedinkách.

Úžasná je aj menšia vyhliadka v Bojniciach, na ktorú sa dostanete cestičkou z tohto areálu smerom do Bojníc.

A aby toho nebolo málo, využite aj prechádzku v samotných Bojniciach, ktoré sú lemované príjemnými reštauráciami a kaviarničkami. Popri skvelej zmrzline v Bojniciach sa dostanete k svetoznámej Prepoštskej jaskyni, kde objavíte klenot pravekého sveta, ktorá je považovaná za najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na Slovensku.

Pokiaľ navštívite Bojnice, nezabudnite navštíviť ani blízke mesto Prievidza, ktoré ponúka mnoho atrakcií i príležitostí na oddych.

Dom na strome

Ak sa chystáte do Bojníc a hľadáte zaujímavé ubytovanie v príjemnom prostredí, využite ubytovanie v našom dome na strome, ktorý je ideálny na dovolenku pre celú rodinu i pre romantický pobyt pre pár.

dom na strome bojnice
en_GBEnglish