fbpx

StromčekDomček.sk

Prievidza

prievidza

V samotnom srdci Hornonitrianskej kotliny sa nachádza tradičné banícke mesto Prievidza ohraničené pohoriami Žiar, Vtáčnik a Malá Magura. Práve fakt, že sa v okolí nachádza množstvo pohorí, je okolie Prievidze priam stvorené pre turistiku, výlety a cykloturistiku.

História Prievidze

Hornonitrianska kotlina bola osídlená už v strednom paleolite, čo dokladajú bohaté paleontologické nálezy nielen z Prievidze, ale i z neďalekých Bojníc. Okolie Mariánskeho vŕšku v Prievidzi slúžil neandertálcom ako predsunutá základňa pri love, pričom bojnické lokality boli centrom a zimným sídlom.

 

Samotná Prievidza sa môže hrdiť dlhou históriou, prvá písomná zmienka o Prievidzi pochádza už z roku 1113, kedy bola Prievidza spolu s Bojnicami, Novákmi a Kocúranmi spomenutá v metačnej listine benediktínov zo Zobora.

 

Vďaka svojej skvelej polohy bola Prievidza známa ako križovatka obchodných ciest smerujúcich do Turca a Poľska, vďaka čomu táto trhová osada prekvitala, až sa v roku 1383 stala mestom.

 

Po dlhé stáročia si udržiavala postavenie obchodného a remeselníckeho mesta, až do roku 1877, kedz sa v jej okolí začalo ťažiť hnedé uhlie, pričom na prelome nasledujúceho storočia sa z cechovej výroby začal vyvíjať priemysel. Po druhej svetovej vojne začalo mesto meniť svoj charakter a postupne sa stalo strediskom okolitého banského priemyslu a pridružených odvetví.

Prievidza

Atrakcie Prievidze

Piaristický rímskokatolícky Kostol Najsvätejšej Trojice patrí k najkrajším barokovým stavbám v strednej Európe, preto pokiaľ sa nachádzate v okolí, nemali by ste jeho návštevu vynechať.

 

Súsošie svätého Cyrila a Metoda, ktoré je dielom akademického sochára Stanislava Mikuša, bolo odhalené v roku 1998, Prievidza sa tak stala prvým mestom na Slovensku, ktoré takýmto spôsobom vzdalo úctu solúnskym bratom.

 

Na zozname kultúrnych pamiatok sú zapísané aj niektoré meštianske domy z 18. a 19. storočia na Námestí slobody či dom na Hviezdoslavovej ulici.

 

Zaujímavé je aj Rušňové depo, ktoré bolo v roku 2005 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Nachádza sa v areáli železničnej stanice, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1912-1913 a roku 1938 bola rozšírená.

 

Ako jedno z mála miest na Slovensku sa môže Prievidza pochváliť letiskom, navyše tu máte možnosť vyskúšať si zoskok s padákom z výšky 4 kilometrov, či let vetroňom. V pravidelných intervaloch sa tu konajú aj stretávky pilotov na týchto lietadlách.

 

Pokiaľ navštívite Prievidzu, určite nezabudnite zavítať aj do neďalekého mesta Bojnice, ktoré ponúka množstvo atrakcií a pamiatok.

Dom na strome

Ak sa chystáte do Prievidze a hľadáte zaujímavé ubytovanie v príjemnom prostredí, využite ubytovanie v našom dome na strome, ktorý je ideálny na dovolenku pre celú rodinu i pre romantický pobyt pre pár.

dom na strome bojnice
sk_SKSlovak