fbpx

StromčekDomček.sk

Prečo je pobyt v prírode prospešný?

Pobyt v prírode je pre človeka prospešný hneď z niekoľkých dôvodov. Dali sme preto dohromady zoznam tých najväčších benefitov, ktoré ponúka čas strávený v prírode pre ľudské telo.

  1. Omnoho čistejší vzduch. Koncentrácia kyslíka je v lesoch vyššia. Nachádzame sa koniec koncov v obklopení stromov, ktoré kyslík produkujú. Vyšší príjem kyslíka navyše pozitívne vplýva aj na našu náladu.
  2. Nižší krvný tlak. Podľa výskumu univerzity v Queensland, ľudia potrebujú „minimálnu dávku prírody“, ktorá pomáha liečiť vysoký krvný tlak a zároveň je jeho prevenciou. V ich výskume bola predmetom 30-minútová prechádzka v lese, no my hovoríme, že čím dlhší pobyt v lese, tým lepšie.
  3. Lepšia pamäť a sústredenosť. Ďalšia štúdia tentokrát z Michiganu naznačuje, že trávenie času v lese môže zvýšiť krátkodobú pamäť až o 20 %. Je to možno aj tým, že podvedome prestaneme rozmýšľať nad povinnosťami a problémami a sústredíme sa na menej podnetov. Toto tvrdenie potvrdzuje aj fakt, že deťom s poruchou sústredenia (ADHD) pomáha pohľad na prírodnú scenériu.
  4. Menej obrazoviek a modrého svetla. Pri pobyte v prírode nepriamo menej času trávime na pozeranie do mobilu či počítača. Práve tieto zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré blokuje uvoľňovanie melatonínu, spiaceho hormónu. Z referencií našich návštevníkov môžeme iba potvrdiť, že v Stromodomčeku sa vyspali tak, ako už dávno nie.
  5. Fyzická aktivita. Úplne chápeme, ak prídete do nášho domčeka len relaxovať. Mnohí z vás ale budú určite chcieť aj čo-to zažiť a objaviť okolie. Podľa odporúčaní lekárov by sme sa mali denne aktívne hýbať aspoň 30 minút. V okolí Stromodomčeka je mnoho aktivít, ktoré vás, veríme, ku nejakej fyzickej aktivite „donútia“.

Viac si o nich môžete prečítať na stránke Okolie.

sk_SKSlovak